תוף מרים

ציטוט

תוף מרים הוא כלי נגינה ממשפחת כלי ההקשה, המורכב ממסגרת עץ או פלסטיק בה משולבות זוגות של מצילות, ועליה נמתחת יריעה. לתוף מרים ישנם מעל חמישים שמות וגרסאות בתרבויות השונות ברחבי העולם. הגרסאות השונות נבדלות זו מזו בגודל המסגרת וכן גרסאות מסוימות של התוף חסרות את המצילות. גרסאות מודרניות של התוף חסרות לעתים את היריעה.

תוף המרים הוא התוף העתיק והבסיסי בעולם. בגרסתו המקורית הורכב התוף ממסגרת עגולה עשויה עץ שעליה הודבקה יריעת עור של בעל חיים כגון עז, כבש ואף דג.
"תיקח מרים הנביאה אחות אהרון את-התוף בידה, ותצאנה כל-הנשים אחריה בתופים ובמחולות "

כינור / קמנצ'ה

ציטוט

 

הכינור הקדום מגיע מאזור אייזרבייגאן
עשוי מעץ מכופף בעיגול ועליו מתוח עור של דג – אבו נפחא
שונה מן הכינור הקלאסי  בכך שמנגנת בו לא על הכתף כי עם על הברך. צלילים עמוקים שמופקים על ידי קשת העשוייה מעץ וזנב של סוס ומתיחה באצבעות מאפשרת השגת סאונד משתנה עד ליצירת אפקט של חליל וזאת בהתאם לאינטונציה של הקטע המנוגן.

הקמנצ'ה הוא אחד הכלים המרכזיים במוזיקה הפרסית. לעיתים רבות הוא לוקח סולו.   מקור השם, אגב, הוא כמובן מפרסית, כש- kaman = קשת ו- cheh היא סיומת הקטנה. כלומר כלי הקשת הקטנה.

עוד

ציטוט

כלי פריטה קדום ממנו מתפתחות הגיטרות למינהם. השם הקדום שלו ברבט או לאוט.
עשוי רצועות של עץ בכיפוף על ידי מים ומיתרים כפולים. בצורתו מזכיר נבל יין ויש אומרים שזהו הנבל המקראי, יש לו צלילים עמוקים .
דוד המלך אמר "אזמרה לאלוקי בעוד ואנו אומרים בעודי".

עוּד  הוא כלי מיתר קדום מעץ הנפוץ בעיקר בחצי האי ערב, במזרח התיכון, בצפון אפריקה, בחלקים בדרומה ובבלקן. מקור שמו בשפה הערבית, שבה משמעות המילה "עוד" היא "מקל".

 

להקת אגדתא

גלריה

מוזיקה יהודית שורשית עם כלים מן המקדש רפרטואר עשיר, קטעים מקוריים- יצירה אישית לצד ניגונים מוכרים בביצועים וירטואזים. ההרכב נע בין שלושה לששה נגנים שמנגנים על סנטור פרסי, עוד טורקי, קמנצ'ה – הכינור העתיק, תוף פעמון, גיטרה בס, גיטרות, כינור, … להמשיך לקרוא