תוף פעמון – הפנטאם

גלריה

גלריה זו מכילה 2 תמונות

כלי הקשה מלודי –  בעל צלילים שמיימיים מיוצר בשוויץ על ידי משפחה שפיתחה את הכלי ביחודיות ושורשו באיים הקרביים שם נוגן על ידי מקלות צלילים שונים בסולמות המותאמות לפי דרישת הנגן יוצרים מרבד קסום להמריא עליו תוך כדי אילתור המתאפשר … להמשיך לקרוא

סאנטור פרסי

גלריה

גלריה זו מכילה 2 תמונות

כלי נגינה המיוחד לזמן של בית המקדש – ירושלים של לפני כאלפיים שנה ועם הגלות של עם ישראל לאחר בבל העתיקה הגיע לאזור פרס ושם נשתמר וקיבל את השם "סנטור פרסי" . 72 מיתרים פרוסים על תיבת תהודה מעץ, כל … להמשיך לקרוא

תוף מרים

ציטוט

תוף מרים הוא כלי נגינה ממשפחת כלי ההקשה, המורכב ממסגרת עץ או פלסטיק בה משולבות זוגות של מצילות, ועליה נמתחת יריעה. לתוף מרים ישנם מעל חמישים שמות וגרסאות בתרבויות השונות ברחבי העולם. הגרסאות השונות נבדלות זו מזו בגודל המסגרת וכן גרסאות מסוימות של התוף חסרות את המצילות. גרסאות מודרניות של התוף חסרות לעתים את היריעה.

תוף המרים הוא התוף העתיק והבסיסי בעולם. בגרסתו המקורית הורכב התוף ממסגרת עגולה עשויה עץ שעליה הודבקה יריעת עור של בעל חיים כגון עז, כבש ואף דג.
"תיקח מרים הנביאה אחות אהרון את-התוף בידה, ותצאנה כל-הנשים אחריה בתופים ובמחולות "

כינור / קמנצ'ה

ציטוט

 

הכינור הקדום מגיע מאזור אייזרבייגאן
עשוי מעץ מכופף בעיגול ועליו מתוח עור של דג – אבו נפחא
שונה מן הכינור הקלאסי  בכך שמנגנת בו לא על הכתף כי עם על הברך. צלילים עמוקים שמופקים על ידי קשת העשוייה מעץ וזנב של סוס ומתיחה באצבעות מאפשרת השגת סאונד משתנה עד ליצירת אפקט של חליל וזאת בהתאם לאינטונציה של הקטע המנוגן.

הקמנצ'ה הוא אחד הכלים המרכזיים במוזיקה הפרסית. לעיתים רבות הוא לוקח סולו.   מקור השם, אגב, הוא כמובן מפרסית, כש- kaman = קשת ו- cheh היא סיומת הקטנה. כלומר כלי הקשת הקטנה.

עוד

ציטוט

כלי פריטה קדום ממנו מתפתחות הגיטרות למינהם. השם הקדום שלו ברבט או לאוט.
עשוי רצועות של עץ בכיפוף על ידי מים ומיתרים כפולים. בצורתו מזכיר נבל יין ויש אומרים שזהו הנבל המקראי, יש לו צלילים עמוקים .
דוד המלך אמר "אזמרה לאלוקי בעוד ואנו אומרים בעודי".

עוּד  הוא כלי מיתר קדום מעץ הנפוץ בעיקר בחצי האי ערב, במזרח התיכון, בצפון אפריקה, בחלקים בדרומה ובבלקן. מקור שמו בשפה הערבית, שבה משמעות המילה "עוד" היא "מקל".